Yapay Zeka Dünyasında Yeni Bir Devrim: GPT-4

Yapay zeka teknolojisi son yıllarda hızla gelişerek hayatımızın birçok alanında kullanılmaya başlandı. Dil işleme ve doğal dil işleme alanındaki gelişmeler, insanlarla yapay zeka arasındaki etkileşimi daha da kolaylaştırmakta ve doğal dilde veri girişi yapılabilmesine olanak tanımaktadır.

OpenAI‘nin son yapay zeka modeli GPT-4, dil işleme teknolojisi açısından bir devrim niteliği taşıyor. Bu modelle birlikte, yapay zeka teknolojisi daha da gelişerek insanlarla doğal bir şekilde iletişim kurabiliyor. Biraz önce OpenAI resmi sitesinde (https://openai.com/product/gpt-4) tanıtım videosu yayınlanmış ve büyük etki yaratan yeni özellikleri gün yüzüne çıkmış durumda. Bunlardan bazılarını yine chatGPT kullanarak sizler için sıraladım. Halefi GPT-3’ü çabuk unutturacak gibi görünüyor.

  1. GPT-4 artık görsel veri girişi de yapabiliyor ve bu verileri analiz ederek açıklama, başlık gibi metinler üretebiliyor.
  2. GPT-4, önceki modellere göre 25.000 kelimeyi daha iyi işleyebiliyor, bu da belge arama ve analizi için daha fazla olanak sağlıyor.
  3. Yapay zeka modeli GPT-4, yaratıcı ve teknik metinlerin üretilmesi konusunda daha başarılı hale geldi. Örneğin şarkı besteleme, senaryo yazma veya kullanıcının yazma tarzını öğrenme gibi konularda daha iyi sonuçlar veriyor.
  4. GPT-4, önceki model olan GPT-3’ten daha iyi bir şekilde akıl yürütme görevleri yapabiliyor.
  5. GPT-4, önceki modellere göre %40 daha fazla doğru cevap verme olasılığına sahip.
  6. GPT-4, Be My Eyes ve Khan Academy gibi ürünlerde kullanılarak, özellikle eğitim ve engelli bireyler için yardımcı bir araç olarak hizmet veriyor.

Yukarıdaki tüm özellikler çok önemli ama ilk ilgimi çeken görsel veri girişi ve analiz yeteneği oldu. Aşağıdaki görsel GPT-4 paper‘ından aldım. İnsan gerçekten hayret ediyor. Bu işin nereye varacağını çok merak etsem de, bir yanım olabilecek şeylerden KORKUYOR.

GPT-4‘ün bu özellikleri, dil işleme ve doğal dil işleme teknolojilerinin insanlarla daha doğal bir şekilde iletişim kurmasını ve veri işleme işlemlerinin daha hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlıyor. GPT-4, yapay zeka teknolojisinin daha da gelişerek, hayatımızın birçok alanında kullanılması için önemli bir adım olacak gibi duruyor.

(AI yardımıyla yazılmıştır.)

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s