Humanoid Robot ‘Figure’ Görücüye Çıktı

Eski Tesla, Apple, Alphabet ve Boston Dynamics gibi firma çalışanlarının geliştirdiği humanoid robot Figure tanıtıldı. Şirketin Aralık ayında tamamladığı robotun alfa yapısı şu anda Sunnyvale ofislerinde test ediliyor. Şirket tarafından sunulan Figure 01 görüntüleri, doğası gereği Tesla’nın robotunu andırdığını söyleyebiliriz.

Şirketin açıklamasına göre genel amaçlı kullanım için üretilmesi planlanan robotun, üretim, perakende, lojistik ve depoculuk gibi alanlarda kullanılması planlanıyor.

Image Credit: Figure.AI
Image Credit: Figure.AI

Ayrıca şirketin websitesi figure.ai adresinde humanoid robotun bazı fiziksel özelliklerine de yer verilmiş. 1.68 cm boyunda ve 60 kg ağırlığa sahip robot bu özellikleriyle insan boyutlarıyla yakın değerlere sahip olmuş. 20 kg taşıma kapasitesine sahip robot, saniyede 1.2 metre hızla gidebiliyorken tek şarjla 5 saat çalışma süresine sahip.

Boston Dynamics, Tesla ve şimdi de Figure robotları hayatımıza yavaştan girmeye başladı ve bu humanoid robotların yapay zekayla birleştiğinde insanların yerini alması içten bile değil. Bakalım gelecek başımıza nasıl çoraplar örecek…

Image Credit: Figure.AI
Image Credit: Figure.AI

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s