Tim Cook: Artırılmış gerçeklik her şeyi değiştirecek

Photo by mali maeder on Pexels.com

Macrumors sitesinin haberine göre Apple CEO’su Tim Cook Avrupa seyahatinde Hollandalı bir medya kuruşuyla yaptığı röportajda artırılmış gerçekliğin her şeyi değiştirecek derecede önemli bir teknoloji olduğunu söyledi.

Cook, AR olmadan nasıl yaşadığımızı merak ettiğimiz bir dünyada yaşamamızın “o kadar uzun sürmeyeceğini” sözlerine de ekledi. Ayrıca, sanal gerçekliğin de sürükleyici olduğu için kullanımları olduğunu, ancak gerçek hayatın yerini alamayacağını düşündüğünü söyledi.

Cook, Facebook ile adı anılan metaverse hakkında da konuştu. Cook, “insanların bir ürünü anlaması önemli. Ben, ortalama bir insanın metaverse’ün ne olduğunu anlatabileceğinden gerçekten emin değilim.” dedi. Metaverse, ilk olarak bilimkurgu romanı Snow Crash’te kullanılmış, sonradan Facebook’un kullandığı bir kelime. Facebook, bu kelimeyi o kadar sevdiki daha sonra çatı şirketin adını ‘Meta’ yaparak gelecek planlarında ne kadar önemli bir yer tuttuğunun da sinyali vermişti.

Yayınlanan haberden ve daha önceki ‘Apple Glasses‘ söylentilerinden anladığım kadarıyla artırılmış gerçeklik sektöründe Apple’ın hamlesi o kadar da uzak değil. Belki önümüzdeki sene bir ‘ön gösterim‘ tadında ‘one more thing‘ anı yaşayabiliriz. Apple’ın sektöre girmesiyle bildiğimiz dünya artık daha olmadığı gibi değişmeye başlayacağından ise şüphem yok. Bu arada kendi adıma Tim Cook gibi düşünmüyorum. Sanal gerçekliğin artırılmış gerçeklikten bir kaç gömlek üstün olduğu ve hayata etkisinin sanılandan çok daha fazla olacağı kanısındayım.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s