Japon Kitamura artık Sony A6400, A6600 ve ZV-E10 siparişi kabul etmiyor

Covid-19 pandemisiyle gündeme gelen yarı iletken kıtlığı nedeniyle üretimde sıkıntı yaşanan Sony Alpha APS-C formatının en çok talep gören modelleri olan A6600, A6400 ve ZV-E10 modelleri için Japon satıcı Kitamura artık sipariş kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Japon fotoğrafçılık haber sitesi dclife.jp‘nin haberine göre yapılan açıklama şöyle:

Sony “α6600”, “α6400” ve “VLOGCAM ZV-E10” siparişleri, küresel yarı iletken kıtlığının etkileri nedeniyle parça tedarikindeki gecikmeler nedeniyle askıya alındı. Ayrıca “Satın alınamıyor” notunu da kontrol edebilirsiniz.

Hatırlarsanız 2021 yılının Temmuz ayında tanıtılan ZV-E10 modeli bile yarı iletken sıkıntısı nedeniyle satışa sunulduktan bir kaç ay sonra Aralık ayında üretimi durdurulmuş ve Full Frame modellerin üretimine ağırlık verilmişti. Firma geçen sene sonunda çıkan Sony A7 IV modeline gelen talebi bu şekilde karşılamaya çalıştı. Aradan geçen 4 ay sonunda işler daha kötüye gitmeye devam ediyor ve APS-C formatının en çok talep gören modelleri için tedarik sıkıntısı gittikçe büyüyor.

Anladığım kadarıyla full frame (FF) modeller firmaya daha çok kâr bırakıyor olsa ki, bu kadar talebe rağmen Sony APS-C ürünlerinin üretimine başlamaya niyetli değil. Bir çok kullanıcı için FF modeller ve ekipmanlarının pahalı olması nedeniyle cazip değil. Dahası mobilite bakımından da dezavantaj yaratıyor.

Alım gücü yüksek batılı ülkelerde stoklar çoktandır tükenmişti. Neyse ki, Türkiye’de artan kurlar satışları oldukça düşürdü ve bir çok fotoğrafçıda bu kameraların stokları (an itibariyle) mevcut. Ama stoklar bittiğinde fotoğraf meraklılarını iyi günlerin beklediğini söylemek oldukça zor. Hatırlarsanız geçen günlerde Sony’nin bazı kameralara zam yaptığı haberini paylaşmıştım. Yarı iletken sıkıntısı bitse bile artan lojistik, hammadde ve işgücü gibi diğer etkenler peşimizi bırakmayacak gibi duruyor.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s