Microsoft’tan son kullanıcıya özel HoloLens geliyor

Credit: Microsoft HoloLens

HoloLens ilk çıktığı günden bu yana dikkatleri üzerine çekebilmiş bir AR (kimilerine göre MR) gözlüğü. Kurumsal tarafta profesyonel amaçlarla kullanılan zengin gerçeklik (mixed reality) gözlüğünün başlangıç fiyatı 3500 dolar. Kurumların Microsoft’tan istekleri doğrultusunda özelleştirilmiş çözümler de mevcut.

Son kullanıcı tarafında ise şu ana kadar atılmış bir adım görmemiştim. Hatta HoloLens‘in ilk duyurulmasının üzerinden 6 yıl geçtikten sonra ümidi kaybetmiştim diyebilirim. Bugün twitter‘da Wall Street yazarı Joanna Stern‘in Microsoft’tan Alex Kipman ile yaptığı online röportajı görünce ilk tepkim şaşırmak oldu.

Alex Kipman:Tüketiciye hitap etmeyen yeni bir bilgi işlem ortamında liderlik de edemezsiniz. Bu yüzden kesinlikle HoloLens için bir tüketici odaklı bir çalışma içindeyiz. Bunu doğrulamaktan ve stratejimizin çok önemli bir parçası olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum.” şeklinde açıklama yaparak resmi olarak son kullanıcıya hitap edecek bir artırılmış gerçeklik gözlüğünün müjdesini de vermiş oldu.

Herhangi bir yol haritası, fiyat, çıkış tarihi veya özellik belirtmeyen Kipman, HoloLens 3 için de üzerinde çalıştıkları hakkında bilgi vermiş.

Kendi adıma son kullanıcıya hitap eden bir AR gözlüğün fiyatının 500 dolar civarı olması beklerim. Umarım Magic Leap’ın yaptığı hataları yapmaz ve tüketicinin ulaşabileceği daha doğru bir ifadeyle kabullenebileceği bir çözüm üzerine yoğunlaşır. Şurası neredeyse kesin ki; önümüzdeki 2-3 yıl oldukça hareketli AR/VR/MR/XR için oldukça hareketli geçecek.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s