Sony VR oyuncuları için ‘Gizli Ban’ patenti aldı

Online oyunlarda hilelerde veya diğer kullanıcılarla yapılan uygunsuz yazılı/görüntülü iletişim için yasaklama ve veya daha çok kullanılan tabirle ban özelliğine hepimiz aşinayız. Böyle durumlarda oyuncuların engellemesine kimsenin ses çıkarttığını da zannetmiyorum. Ama sanal gerçeklik dünyasında durumlar biraz değişiyor. Artık gerçek zamanlı jest, mimik, el ve beden hareketleri de oyun alanına giriyor. Sanırım böyle durumlar için olacak ki Sony‘nin bir patenti PlayStation VR için keşfedildi.

İlk olarak Game Rant tarafından keşfedilen “Sosyal Sanal Gerçeklik ortamında Gizli Engelleme” patenti, Sony’nin PSVR‘da oyun içi hareketlere bağlı olarak yasaklama özelliği getiriyor.

Bu sistem, Sony’nin oyuncular tarafında yapılan uygunsuz hareketleri izlemesine ve belirli hareketlere, diğer oyunculara yakınlıklara, yorumlara bağlı olarak engellenmesini sağlıyor. Yapılan her ihlal için oyuncunun ‘safety rating‘ denen güvenlik derecelendirmesi artıyor ve belirlenen eşiğe gelince oyuncu gizli olarak engelleniyor.

Eğer ‘gizli ban‘ özelliği Sony’nin PSVR platformunda devreye girerse sonuçlarının ne olacağını hep beraber göreceğiz. Ama sanırım bundan önce oldukça uzun bir süre beklemiz gerekecek.

Amerikan patent ofisine yapılan başvuru linki: https://uspto.report/patent/grant/10,994,209

Image credit: Sony PlayStation

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s