HTC, Vivecon 2021 kapsamında Vive Pro 2 ve Vive Focus 3 VR başlıklarını tanıttı

11-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Vivecon 2021 etkinliğinin ilk gününde HTC beklenen sanal gerçeklik gözlüklerini tanıttı. HTC Vive Pro 2 ve Vive Focus 3 modellerinin tanıtıldığı etkinliğin asıl hedef kitlesi kurumsal kullanıcılar oldu. Bu durum benim gibi Oculus Quest’e rakip VR gözlüğü bekleyenler için biraz hayal kırıklığı yarattı.

Sanal gerçeklik başlıklarıyla beraber profesyonellere hitap eden bazı hizmetleri de gün yüzüne çıkaran HTC, Vivecon kapsamında yarında devam edecek etkinlikte kurumsal kullanıcılara yer verecek.

Etkinlikte ilk tanıtılan VR başlığı olan Vive Focus 3‘ün dikkat çeken özelliklerini belirtmek gerekirse; Snapdragon‘un sektör için ürettiği en yeni platform olan XR2‘yi kullanıyor. 5K çözürlükte görüntü sağlayan 90Hz LCD ekran, değiştirilebilir batarya, ergonomik tasarım ve WiFi 6 ile birlikte geliyor. Profesyonel kullanıma hitap eden ve ABD’de 1300 dolardan satılacak olan sanal gerçeklik gözlüğü 27 Haziran‘da raflarda yerini alacak.

Vive Focus 3’ün tüm özellikleri:

Çözünürlük2,448 x 2,448 (6.0MP) per-eye, LCD (2x)
Ekran tazeleme hızı90Hz
LenslerDual-element Fresnel
Görüş açısı (FoV)120° diagonal
Optik görüntü ayarıIPD
IPD mesafesi57–72mm
İşlemciSnapdragon XR2
RAM8GB
HafızaBilgi yok (MicroSD kullanılabilir)
BağlantıUSB-C (2x)
Pil ömrü2 hours
TrackingQuad on-board camera (no external beacons)
KontrolcülerVive Focus 3 controllers, rechargeable battery
SesIn-headstrap speakers, 3.5mm aux output
MikrofonDual microphone
Pass-through GörüntüYes

Günün diğer tanıtılan modeli olan HTC Vive Pro 2‘ye gelecek olursak; 2018’de ilk çıkan modelin devamı olarak yine kurumsallar için güncelleştirildi. SteamVR uyumluluğu, 120 Hz tazelele hızı ve 5K çözünürlük sunan ekranı ilk göze çarpan detaylar arasında. HTC Vive Pro 2 bir PC bağlantılı VR başlığı olması sebebiyle, bilgisayara bağlamak için minumum sistem gereksinimleri olarak; işlemci için Intel® Core™ i5-4590 ya da AMD Ryzen 1500 veya üstü, ekran kartı olarak NVIDIA® GeForce® GTX 1060 ya da AMD Radeon RX 480 ve 8 GB RAM veya üstü donanımlara gerek duyuyor. Temmuz ayında raflarda yerini alacak başlığın tüm setin fiyatı ABD’de 1400 dolar olarak belirlenmiş. Sadece başlık için ise 800 dolar ödemek gerekiyor. Bu arada daha önce sunulan Vive Wireless Adapter ve Vive Facial Tracker donanımları yeni cihazla uyumlu olarak çalışıyor ve tekrar satın alınmasına gerek yok.

Vive Pro 2’nin tüm özellikleri:

Çözünürlük2,448 × 2,448 (6.0MP) per-eye, LCD (2x)
Ekran tazeleme hızı90Hz, 120Hz
LenslerDual-element Fresnel
Görüş açısı (FoV)120° diagonal
Optik görüntü ayarıIPD, eye-relief
IPD mesafesiNo info
BağlantıUSB 3.0, DisplayPort 1.2
TrackingSteamVR Tracking 1.0 or 2.0 (external beacons)
KontrolcülerVive wand controllers, rechargeable battery
Ses3D sound, On-ear headphones, USB-C audio output
MikrofonDual microphone
Pass-through CamerasYes

Bir kaç gün önce tanıtılan Pico Neo 3’de olduğu gibi HTC’de kurumsal kullanıcılar üzerinde yoğunlaşarak pandemi döneminde uzaktan çalışmaya dayalı teknolojilerin giderek daha yaygın kullanıldığı günümüzde, pazardan pay alma yarışına girdiler. Firmaların milyonlarca son kullanıcıyı görmezden gelip, profesyonel alana yönelmeleri yapılan yatırımların geri dönüşünün daha kolay olmasında kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Şirketlerin ilgisi ve teknolojinin gelişiminin neye evrileceğini izlemeye devam edeceğim.


Images Credit: HTC Vive

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s