Apple, Optik Üreticisi II-VI’ya 410 Milyon Dolarlık Yatırımla AR Donanımı Tedarik Zincirini Güvenceye Aldı

Yaşadığımız bu olağanüstü koşullarda teknoloji firmalarının en büyük problemi talebe yetişememek. İnsanların eve kapanmasıyla iş süreçlerine daha çok dahil olan her türlü teknolojik araç için firmalar binlerce tedarikçiyle çalışıyor ve sonunda cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler, kameralar gibi son kullanıcıya hitap eden ürünlerle karşımıza çıkıyorlar.

Photo by Duophenom on Pexels.com

Apple sitesinden yaptığı duyuruyla 2017 yılından beri beraber çalıştığı ve daha önce 390 milyon dolar yatırım yaptığı optik üreticisi II-VI‘ya 410 milyon dolarlık daha yatırım yaparak üretim kapasitesinin artırılması sağlanacağı söylendi. Bu kapasite artırımının 700 kişiye iş imkanı sağlayacak olması ise işin bir başka yönü.

Apple’ın II-VI ile ortaklığı, şirketin önümüzdeki beş yıl içinde ABD genelinde 430 milyar ABD doları yatırım yapma ve 20.000 yeni iş ekleme planının bir parçası. II-VI, Face ID, Memoji, Animoji ve Portre modu özçekimlerini güçlendirmeye yardımcı olan dikey boşluklu yüzey yayan lazerler (VCSEL’ler) üretiyor. Apple ayrıca, LiDAR Tarayıcı’da kullanılan lazerleri üretmek için de II-VI ile birlikte çalışıyor. Bu teknoloji, daha hızlı, daha gerçekçi artırılmış gerçeklikAR– deneyimleri sunmaya yardımcı olarak fotoğraflarda ve videolarda düşük ışıklı sahnelerde otomatik netlemeye yardımcı oluyor.

Bu kadar büyük bir kapasite artırımı ve ortaklığın sadece iPhone’lar için olacağını düşünmek yanlış olur kanaatindeyim. Önümüzdeki yıllarda gelmesi muhtemel bir AR gözlüğünün tedarik sorunları için şimdiden atılmış önemli bir adım olarak değerlendirmek gerekir. Nitekim II-VI’s CEO’su Dr. Vincent Mattera Jr.Apple ve II-VI arasındaki ortaklık, dünyamıza on yıllar boyunca fayda sağlayacak çok çeşitli uygulamaları mümkün kılacağına inandığımız yeni bir çığır açan teknolojiler dalgasına zemin hazırlıyor.‘ şeklinde açıklama yaparak herkesin aklındaki soruya bir nevi cevap veriyor diye düşünüyorum. Kullanıcıların beklentisi iyice artarken Apple artırılmış gerçeklik gözlüğünün akıbetinin ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s