Oculus Mağazası OpenXR Uygulamaları Kabul Etmeye Başladı

Oculus Quest Store ve Oculus Rift Store artık Oculus SDK’ları yerine OpenXR ile yapılan VR uygulama gönderimlerini kabul etmeye başladı. Oculus developer blogunda yayınlanan yazıyla duyurulan özellik sanal gerçeklik uygulama geliştiricilerinin oldukça hoşuna gidecek.

Facebook, Microsoft, Nvidia, Sony, Valve ve AMD gibi bir çok firma tarafından desteklenen OpenXRVR ve AR donanımı, oyun motorları ve içerik arasındaki temel bağlantıyı birleştirmeyi ve birlikte çalışabilir ekosistem oluşturmayı amaçlayan telifsiz bir standarttır. Khronos Grubu tarafından açık kaynak olarak geliştirilen OpenXR ile bir uygulama yazıp, bu uygulamayı platformlar arası kullanabilmek mümkün. Geliştirici yazdığı uygulamayı, mesela, aynı anda Oculus QuestRiftHTC ViveSteamVRHoloLens ve uyumlu bir çok gözlük platformu ile çalışabilir kılacak. Geliştiriciler, bu sayede tabiri caizse bir taşla kuş sürüsü vurabilecek.

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları tarafından desteklenen bir standartın sektörün en çok satan VR başlıklarınca da resmen kabul edilmeye başlaması oldukça umut verici bir gelişme. Son aylarda artan satış rakamları bu söylediklerimi destekler nitelikte. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s