Gerçek boyutlu AR avatarınızda başka bir yerde toplantıya katılmak mümkün

Dünya’nın üzerine kara bulut gibi çöken Covid-19 yüzünden sosyal mesafe olayının abartıldığını mı düşünüyorsunuz. O zaman bu gelişme sizi biraz daha düşündürebilir. Microsoft Research takımının açıkladığı VR/AR kombinasyonu yeni teknolojisi VROOM (Virtual Robot Overlay for Online Meetings) robotlar yardımıyla başka bir yerde gerçek boyutlarınızla sanal olarak bulunmanızı dahası etkileşime girmenizi sağlıyor.

VROOM, ismindende anlaşılacağı gibi online toplantılar ve iş amaçlı olarak geliştiriliyor. Toplantının yapıldığı yerel alan ve uzaktaki kişi için uzaktan yapılan bağlantılar sayesinde bunu mümkün kılıyorlar. Yerel kullanıcı için, artırılmış gerçeklik (AR) arayüzü (örneğin hololens), bir telepresence (uzakta var olma) robotun üzerine yerleştirilmiş uzak kullanıcının gerçek boyutlu bir avatarını gösteriyor. Aynı zamanda uzaktaki kullanıcılar için, başa takılan bir sanal gerçeklik (VR) arayüzü, mobil otonomi ile yerel alanın 360 ° izleme imkanı sunuyor. VR sistemi görüntü göstermenin yanısıra kullanıcının baş, beden ve el hareketlerini izleyerek robota iletiyor. Bu sayede uzaktaki kullanıcının avatarı gerçekten toplantıdaymış gibi oluyor.

Bu haberi ve videoyu gördüğümde aklıma Star Wars serisi geldi. Toplantı yapan jedilerin bazıları orada olmuyor fakat hologramları vardı. Eğer sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlüklerinin olmadığını var sayarsak benzer bir teknoloji. İşin eğlencesi bir tarafa çoğumuz için sadece araştırma makalelerinde gördüğümüz VROOM gibi yeni teknolojiler, artık farklı bir çağın başladığının göstergesi gibi. İnsanlık olarak birbirimize yeterince yabancılaşmamış gibi son korona virüs olayı ile sosyal mesafe standartları hayatımıza girdi.

Siyasetçilerden, düşünürlere, sanatçılardan bilim adamlarına kadar hemen hemen herkes artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağından bahsediyor. Gönüllerdeki mesafeye fiziksel mesafelerde eklenince bencede hiç bir şey eskisi gibi olmayacak…

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s