MIT’den çocukların online yapay zeka öğrenmesi için websitesi

ABD’de MIT (Massachusetts Institute of Technology) bünyesinde Media Lab’da çalışan Assistan Profesör Cynthia Breazeal önderliğinde çocuklar için online yapay zeka eğitimi ve etkinlikleri için internet sayfası hazırlandı.

Covid-19 salgını tüm dünyayı esir almış, turizmden ulaşıma, hizmet sektöründen inşaata kadar hemen hemen her alanda daha şimdiden hasarlar bırakmışken, bazı sektörler ise çoktan teknolojinin de etkisiyle hızlıca evrilmeye başladı. Bunlardan en dikkat çekeni ise eğitim sektörü. Bir çok ülkede online eğitime geçildi ve çocukların eğitimi için TV veya çevrimiçi içerikler önem kazandı.

Özellikle gelişmiş ülkeler şimdiden çocukların yapay zeka eğitimi için ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Bu konuda Çin ve ABD ise başı çekiyor. K-12 öğrencileri için her ne kadar İngilizce’de olsa ebeveynlerin desteği ile çocuklarının yapay zeka eğitimine başlaması ve kaynak dokümanlara ulaşılması için önemli bir girişim olarak görüyorum.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nün yapay zeka alanında sahip olduğu birikim yadsınamaz ve açtığı websitesinin başka dillere çevrilip dağıtılmasına belli şartlarda izin vermişler. Fırsat olarak kullanmak ise bugünün eğitimcileri ve ebeveynlerine ait olduğunu düşünüyorum.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s