Mozilla, Tarayıcıda VR Uygulamaları Çalıştırmak için Unity WebXR Exporter’ı Güncelliyor

WebXR, VR uygulamalarının doğrudan web tarayıcılarından çalışmasına izin veren açık bir standarttır. WebXR uygulamaları oluşturma araçları web geliştiricilerine aşina olacak şekilde tasarlanırken, birçok VR geliştiricisi uygulamalarını oluşturmak için Unity gibi oyun motoru araçlarını kullanır. Unity WebXR Exporter ile, geliştiricilerin artık tarayıcıları yayınlama platformu olarak hedefleme seçeneği var ve bu da uygulamalarını web’de kolayca erişilebilir hale getiriyor.

WebXR oldukça büyüleyici. Bir bağlantıyı tıklatmak kadar kolay erişilebilen VR deneyimleri oluşturmayı mümkün kılıyor. Örneğin, Moon Rider‘ı web tabanlı bir VR ritim oyunu olarak deneyim derim. Ya da VR gözlüğü olmasa bile kişilerle sohbet etmek, çizim yapmak ve çeşitli paylaşımlar sağlayan bir sosyal VR sohbet odası olan Mozilla Hub‘lara ne dersiniz?

WebXR henüz yeni ve geliştirilmekte olan bir teknoloji. Gerekli araçlar yavaş yavaş yayınlanıyor. Neyse ki, Mozilla’nın ücretsiz Unity WebXR Exporter, motoru zaten kullanan oyun geliştiricilerinin WebXR uygulamaları oluşturmasını kolaylaştırıyor. Araç aslında bir süredir var, ancak daha önceki “WebVR” standardı daha yeni “WebXR” standardına dönüştüğü için 2018’den beri güncellenmedi. Şimdi Mozilla, WebXR için hazır olan aracın yenilenmiş bir sürümünü yayınlamış oldu.

Kaynak: https://blog.mozvr.com/unity-webxr-exporter-update/

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s