Apple, VR/AR Kadrosunu Olanca Hızıyla Artırıyor

Photo by Pixabay on Pexels.com

Apple geçen ay boyunca özellikle AR ve VR teknolojileri için bir düzineden fazla yeni işe alım ilanı verdi. Sadece ABD’de VR anahtar kelimeli tam 76 adet iş ilanı var. Bunların arasında şirket, gelecekteki Apple ürünleriyle kullanılmak üzere gelişmiş ekran teknolojilerini geliştirmek için bir (Computational Display Engineering Manager) Hesaplamalı Ekran Mühendisliği Yöneticisi ilanı dahil.

Eğer konuyla ilgiliyseniz teknoloji sitelerinde 2021/22 yılları için Apple’ın sanal gerçeklik başlığı üzerine çalıştığı haberlerine denk gelmişsinizdir diye düşünüyorum. Hatta daha bir kaç gün önce Apple’ın canlı sanal gerçeklik yayınları üzerine girişim olan NextVR ile ilgilendiği haberleri ortalığı yıkmıştı.

2018’den sonra donanım satmanın eskisi kadar karlı olmaması şirketleri abonelik modelli hizmetler satmaya yönlendirmişti. Bu kapsamda Arcade, Apple TV, Apple News gibi hizmetler sunmaya başlayan firmanın teknolojik değişimin gerisinde kalması düşünülemezdi. Mevcut teknolojilerin 5G‘nin gelişimiyle kabuk değiştireceği ve muhtemel yeni çağda yeni şeylerin konuşmanın zamanının geldiği düşünüyorum.

‘Hesaplamalı ekranlar’ tipik olarak izleyicilere daha dinamik ve daha duyarlı olan ve gerçek zamanlı süreçlerin kullanılması yoluyla algıyı artıran ekran teknolojilerini ifade eder. Örneğin, ekran veya ekranın kendisinde gerçek zamanlı olarak algılayana göre değişiklik yapması, hesaplamalı ekranlar olarak düşünülebilir. İnsan gözünün hem keskinliğini hem de görüş alanını eşleştirmek için herhangi bir sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik başlığının nihai hedefine ulaşmak için bu tür hesaplama ekran teknikleri gerekir.

Kullanıcı deneyimi konusunda hataları minimum düzeyde tutmayı becerebilen ender firmalardan olan Apple’ın AR/VR endüstrisine yeni bir soluk getireceği kesin gibi. Henüz önümüzde uzun bir süre olsa da, bugünlerde yaşadığımız COVID-19 veya bir başka deyişle Corona virüs felaketi iş süreçlerinde teknolojinin hızlı şekilde hayatımıza adapte olabileceği ve gelişebileceğini gözler önüne seriyor.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s