Psikologlar, insanlara hayvan deneyimi yaşatmak için sanal gerçekliği kullanıyor

Bir örümcek gibi yaşamanın veya bir kuş gibi uçmanın nasıl bir şey olduğunu hiç merak ettin mi?

Psikologlar, bireylerin farklı bedenlere taşınmasında VR’nin nasıl kullanılabileceğini ve hayvan avatarlarıyla yapmanın mümkün olup olmadığını anlamak için çalışıyorlar.

Sınırları zorlamak isteyen araştırmacılar, sanal bedenin artık kendimize ait olmadığına inanmadan önce ne kadar farklı ve yabancı olabilir? VR’de hayvan olarak oynamanın faydaları nelerdir? gibi soruların cevaplarını arıyorlar.

Almanya’dan Duisburg-Essen Üniversitesindan proje araştırma ekibinin bir üyesi olan Andrey Krekhov, sanal gerçekliğin (VR) bir dereceye kadar sanal avatarımızı algılamak ve gerçek bedenimizle bağ kurmak için uygun olduğunu, böyle bir etkileşimin daha önce gözardı edildiğini söylüyor.

Deney için 37 gönüllüyü araştırdılar ve sanal gerçekliğe nasıl cevap verdiklerini ölçerek, yanılsamaya tepkilerini incelediler ve deneyimlerini istediler. Belirli hayvan yeteneklerine dayanan olası avatar kontrollerini ve oyun mekaniklerini keşfetmek için özellikle üç hayvana yakından baktılar: akrep, gergedan ve bir kuş.

Krekhov ve ekibi, hayvan yapılanmasının insan formunu kontrol etmekten daha inandırıcı ve daha zevkli olabileceğini buldu.

Katılımcılardan biri: “Yarasa tam olarak beklediğim gibi darandı. Kendi kanaltlarımı tamamiyle kontrol etmek çok etkileyiciydi çünkü çok gerçekçiydi.” dedi.

Krekhov ve diğer araştırmacılar bulguları, sanal gerçeklik (VR gaming) oyunları için muazzam potansiyeli gösterdiğine inanıyor.

Araştırma dökümanları:

https://arxiv.org/pdf/1907.05220.pdf https://arxiv.org/pdf/1907.07466.pdf

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s