OpenXR 1.0 yayınlandı

Bir çok büyük firma tarafından desteklenen, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin ve standartlarının gelişimi için kurulmuş inisiyatif geçtiğimiz gün OpenXR 1.0 sürümünü yayınladı.

OpenXR, VR ile AR donanımı, oyun motorları ve içerik arasındaki temel bağlantıyı birleştirmeyi ve birlikte çalışabilir bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan telifsiz bir standarttır. Standart, Nisan 2017’den bu yana geliştirilmekte olup, şu anda VR endüstrisindeki Magic Leap gibi önemli AR oyuncuları da dahil olmak üzere hemen hemen her büyük donanım, platform ve yazılım şirketleri tarafından desteklenmektedir. OpenXR’nin gelişimi için Khronos Grubu altında üye firmalardan temsilcilerin aktif olarak standartın gelişiminde rol oynuyor.

OpenXR’de hem bir uygulama arayüzü (bir XR uygulaması ile platform arasında) hem de bir cihaz arayüzü (platform ile başlık arasında) bulunur. OpenXR standardı uygulamalar, platformlar ve VR/AR başlıklarını (sayısız özel arabirim yerine) önemli ölçüde daha birlikte çalışabilir hale getirmek için bir ekosistem oluşturur.

Örneğin, bir OpenXR çalışan VR/AR gerçeklik başlığı için oluşturulmuş bir uygulamanın, temel kodda sıfır değişiklikle tamamen farklı bir OpenXR başlığı üzerinde çalışabilmesi anlamına gelir. Ek olarak, oyun motoru pazarına yeni giren bir kişinin, düzinelerce bireysel kulaklık çalışma süresi yerine OpenXR desteğini uygulayarak tüm uyumlu kulaklıklara hızlı bir şekilde destek katabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte OpenXR, bir platformdaki uygulamaların ve içeriğin bir başkasının VR/AR başlık setiyle çalışacağı anlamına gelmez. Her şirket, bir OpenXR destekçisi olsa bile, içeriğinin nerede bulunduğunu ve hangi platformlar tarafından destekleneceğini kontrol edebilecek. Basitçe söylemek gerekirse, OpenXR birlikte çalışabilirlik için teknik bir temeldir, ancak şirketlerin kendi stratejileri içerik, cihaz ve platform kullanımını belirleyecektir.

OpenXR 1.0’a GitHub üzerinden erişilebiliyor ayrıca Khronos Group tarafından yayınlanan teknik referans rehberi ne kendi sitesi üzerinden indirmek mümkün.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s