Çin, Turistlerin Telefonlarına Gizlice Casus Yazılım Uygulaması Yüklüyor

Çin sınır yetkilileri, komşuları Kırgızistan’dan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne sınırdan giren turistlerin telefonuna gözetleme uygulaması yüklüyor.

Çin’in Sincan özerk bölgesi , özellikle yaklaşık 8 milyon kişilik Müslüman Türk azınlık grubu olan Uygurlar’ın yaşadığı bölge. Çin, bu azınlığı kontrol altında tutmak için her türlü baskıyı yaptığını basınımızdan zaten biliyoruz. Müslümanları baskı altına almak ve özgürlüklerini kısıtlamak için Çin’de yaşayan bir müslümanla konuşmanızı tavsiye ederim. Gördüğüm bir tanesi Umre ibadeti için Arabistan’a Türk pasaportu alıp gidebilmişti. Çin pasaportuyla gitmeye cesareti yoktu.

New York Times, The Guardian, Süddeutsche Zeitung ve dahası var olan basın kuruluşlarına göre gözetim uygulaması, anında e-postaları, metinleri, takvim kayıtlarını, çağrı kayıtlarını, kişileri çıkarmak ve onları yalnızca kontrol noktasında kurulan yerel bir sunucuya güvenli bir şekilde yüklemek için kullanılıyor.

Bu yıl Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki sınırdan geçen bir Android kullanıcısıyla görüşen The Guardian, turistin, “Sınırda telefonumu yetkililere vermem istendi. Telefonumu başka bir odaya götürdüler. Benle birlikte telefonunu veren başka turistler de vardı. Orada yaklaşık bir saat bekledik.” ifadelerini kullandığını bildiriyor. Sınırda böyle bir uygulama kullanıldığı, turistlerin telefonlarını Almanya’daki gazetecilere götürüp göstermesiyle ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapmaları için Çinli yetkililere ulaşıldı ancak henüz yanıt alınamadı. Çin hükumeti daha önce bölgedeki güvenliği artırdığı gerekçesiyle Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki yüksek teknolojili gözetim sistemini savunmuştu.

kaynak: thehackernews.com/2019/07/xinjiang-fengcai-spyware.html

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s