Rus Uzay Ajansı Ay’ı keşfetmek için yapay zekayı kullanacak

Rusya’nın ulusal uzay ajansı Roscosmos’un basın ofisi Salı günü TASS’e (Rus Haber Ajansı) verdiği demeçte, Rusya Ay’ı yapay zeka unsurları içeren robotlar kullanarak keşfetmeyi planladığını açıkladı. Roscosmos’dan bir yetkili “ İnsanların bu programa katılımı ve yapay zekanın kullanıldığı otomatik uzay araçların, robotların yardımıyla uyumlu olacak. “ dedi.

Roscosmos basın ofisi, robotik sistemlerin, Ay’ın keşifinde insanların sağlığı için olası riskleri azaltmak için maksimum fayda ve maliyet avantajının önemini vurguladı.

2018’in sonlarında, Rusya Bilimler Akademisinin Uzay Konseyi, ulusal ay programını benimsemiş ve gerçekleştirilmesi için harekete geçmiş. Bu program kapsamında Roscosmos Şefi Dmitry Rogozin, Moskova Devlet Üniversitesi’nde bir konferans sunumunda, programın 2040 yılına kadar birkaç aşamada uygulanacağını ve ancak 2030 yılında ilk Rus kozmonotlarının Ay’a ayak basacağını söyledi.

Rusya, Dünya’nın doğal uydusunu keşfetme programı kapsamında, Ay’ın güney kutbunu ve özellikle de Luna-25 adlı bölgeyi keşfetmek için otomatik sondaj aletlerinin 2023 yılı gibi gönderilmesini öngörüyor.

kaynak: tass.com/science/1066675

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s