Yapay zekanın doktorları kıskandıran 4 etkileyici başarısı

Photo by Jonathan Borba on Pexels.com

Son yıllarda yapay zekanın ( AI) ‘doktorları bile kıskandıran’ gelişmelerine şahit olduk. Bu yazıda 2019 yılında yayınlanan bazı araştırmalara göz atacağız.

Google, Akciğer Kanserini Doktorlardan Daha İyi Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirdi

Google araştırmacıları Northwestern Medicine ile birlikte çalışarak ve akciğer kanserini insanlarda daha doğru algılayan bir yapay zeka oluşturmayı başardı. Bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarını yorumlayan ve hastalığa yakalanma olasılığını öngören bu sistemi eğitmek için derin öğrenme algoritması kullanıldı. Google Brain’de ürün müdürü Daniel Tse’nin araştırması 20 Mayıs’ta Nature Medicine dergisinde yayınlandı.


Otizme neden olan genler bulundu

Bir araştırma ekibi yapay zeka kullanarak yakın zamanda DNA’nın bazı bölgelerinde otizmle ilişkili yeni genetik mutasyonları ortaya çıkardı. Bilim adamları, genlerimizde “önemsiz” gibi görünün bazı bölgelerin, belirli genlerin ne ürettiğini etkileyebileceğini analiz etmek için derin öğrenme teknolojileri kullandılar. Araştırma 27 Mayıs tarihinde Nature Genetics ‘de yayınlandı.


Araştırmacılar Kalp Hastalığını Tespit Etmek İçin Makine Öğrenimi, ve Giyilebilir Sensör Kullanıyor

Araştırmacılar yakın zamanda giyilebilir bir bilek biyosensörü kullanarak belirli bir kardiyovasküler hastalığı tespit edebilen bir yapay zeka geliştirdiler. Makine öğrenimi ve giyilebilir sensör kullanarak, hastalığı tanımlamak için potansiyel olarak invazif olmayan ve yaygın olarak bulunabilen bir araç geliştirdiler. Araştırma 24 Haziran’da Digital Medicine ‘de yayınladı.


Şizofreniyi Tespit Etmek İçin makine öğrenimi ve yapay zeka kullanılması

Yapay zeka teknolojisindeki son yenilikler, araştırmacıların hastalardaki psikozu daha iyi tespit etmelerini sağlamıştır. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanarak beyin fonksiyonları üzerinde derin öğrenme ve yapay zeka kullanımı şizofreni ve akıl hastalıkları konusunda çığır açıcı gelişmeler göstermiştir. Nature dergisinin konu hakkında 2 makelesinden biri 18 Ocak diğeri 13 Haziran tarihinde yayınlanmıştır.


kaynak: http://www.docwirenews.com/docwire-pick/the-top-6-ai-breakthroughs-in-healthcare/

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s