Yeni yapay zeka, dünya çapında su güvenliği risklerini tanımlamaya yardımcı olabilir

Photo by Pixabay on Pexels.com

Yapay zeka kullanarak, Su, Barış ve Güvenlik Ortaklığı ( Water, Peace and Security Partnership — WPS) uzmanları, küresel su sorunlarını bir yıl öncesine kadar nerede olacağını tahmin etmek için bir araç geliştirdiler. Araştırmacılara göre, sistemden gelen uyarılar, problemlerin nedenlerini araştırmak ve en çok ihtiyaç duyan bölgelere doğrudan yardım için kullanılabilir.

Yeni yapay zeka — Artificial Intelligence– sistemi su kaynaklarını takip ediyor ve bu verileri suyla ilgili güvenlik risklerinin geliştiği alanları işaretlemek için sosyal, ekonomik ve demografik bilgilerle birleştiriyor. Testler, aracın Mali’nin Nijer Deltası’nda oluşan sorunları algılamada başarılı olduğunu gösterdi.

IHE Delft Su Eğitim Enstitüsü ‘nden Susanne Schmeier: “Su sorunlarını yeterince erken tespit etmek istiyoruz… daha sonra bu sorunlar için hızlıca diyalog süreci ve mümkün olan en kısa zamanda suya tekrar erişimin sağlanması için uğraşacağız”

Su güvenliği sorunu, nüfus artışı, iklim değişikliği ve artan ekonomik talep gibi faktörlerin bir sonucu olarak artmaktadır. Halihazırda dünya nüfusunun yüzde 36’sı temiz suya erişim problemi olan bölgelerde yaşamaktadır. Tehdit başladı ve önlem almak gerekiyor.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı uydularından gelen veriler, sistemin dünyadaki su kaynaklarını izlemesini sağlar. Bu bulgular, yapay zekanın gücünü kullanarak hükümetlerden, uluslararası kuruluşlardan ve araştırma kuruluşlarından gelen bilgilerle birlikte analiz edilir.

Yapay zeka aracının bu yılın sonuna doğru hizmete alınması ve su problemi yaşayan öncelikli ülkelerden başlamak üzere devreye almayı planlıyorlar.

kaynak: https://www.earth.com/news/ai-identify-water-security-risks/

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s