SenseTime: 4.5 milyar dolar değeriyle Dünya’nın en değerli yapay zeka girişimi

Akademik bir proje olmaktan çıkarak sadece dört yılda mevcut değerini 4,5 milyar dolara çıkartarak, dünyanın en değerli yapay zeka (AI) şirketi olan Çin merkezli SenseTime firmasının Massachusetts Institute of Technology (MIT), Qualcomm, Honda, Alibaba, Weibo ve daha fazlasını içeren yüzlerce ortağı var. Başarılarını artırmak için tescilli y apay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanıyorlar. SenseTime’in sunduğu temel teknolojiler, ürünler ve hizmetler sayesinde, bu kadar genç bir şirket olduğuna inanmak zor.

SenseTime, Ekim 2014‘te, Hong Kong Çin Üniversitesi (CUHK) Bilgi Mühendisliği Bölümünde profesör olan Tang Xiao’ou, bilgisayar bilimcisi Xu Li, ve diğer kurucu ortaklar tarafından kuruldu. Tang ayrıca, Nvidia’nın 2016’nın En İyi 10 Önde Gelen Yapay Zeka -Artificial Intelligence- Laboratuarları listesine girmesini sağlayan tek Asya temsilcisi olan CUHK Multimedya Laboratuvarı’nın da kurucusudur.

Geliştirdikleri yapay zeka ve derin öğrenme teknolojileri, sağlık hizmetlerinden finansmana, çevrimiçi eğlenceden eğitime, perakende satıştan güvenliğe, akıllı şehirlerden akıllı telefonlara ve daha fazlasına kadar çeşitli sektörlerde yer alıyor. Çin’deki en büyük algoritma sağlayıcısı ve beşinci en büyük yapay zeka platformudur. Diğer teknoloji devleriyle birlikte, SenseTime, ülkeyi teknolojide bağımsızlık ve ekonomik özgürlük için Made in China 2025 projesi üzerinde Çin hükümeti ile birlikte çalışıyor.

Çin’in yapay zeka, makine öğrenimi, yapay sinir ağları, derin öğrenme başarısının bir nedeni de 1.4 milyarlık devasa nüfusu yatıyor. Elde edilen veri yapay zeka ve bağlantılı teknolojilerin geliştirilmesi için oldukça kritik. Potansiyeli ve imkanları iyi değerlendiren Çin’in yapay zeka alanında ABD’den bir adım önde olduğunu tahmin ediyorum. Bu bağlamda bir sonraki büyük şeyin ne olduğunu ve gelecekte bizlerin neleri beklediğinin cevabı bazen parayı takip etmek geçtiğini de hatırlatmak isterim.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s