Volvo’dan sürüş güvenliğinde sanal devrim: Varjo ‘Mixed Reality’ Başlığı

Günümüzde sürücüsüz araçlar konuşulsa da henüz daha çok yolumuz var. Sadece otomobilleri değil yolları da yeniden inşa etmek gerekecek gibi duruyor. Öte yandan otomobil sadece bir yerden bir yere ulaşmak için kullanılmıyor. Sürüş keyfi, ‘itibar’ göstergesi, yarış, hava atmak vs gibi çeşitli amaçlarla da kullanılıyor ve özellikle ülkemizde bazıları otomatik vites arabaya bile direnirken sürücüsüz araçlar ulaşılabilir olduğunda akıbetlerini merak ediyorum.

Asıl konum ise Volvo’nun sürüş güvenliğiyle ilgili takıntısı. Durum zaten herkesin malumu. Bu seferki yenilik, yine çığır açacak cinsten. ‘ Mixed Reality(türkçesi henüz kara verilemedi 😕 karma gerçeklik veya zengin gerçeklik de deniyor) teknolojisi kullanarak geliştirdikleri ve adına ‘ Varjo’ adını verdikleri zengin gerçeklik başlığı. ( Volvo’nun tanıtım yazısı)

Varjo XR-1 zengin gerçelik başlığı yüksek çözünürlüklü kamera ve görüntü sistemleri (entegre yakınlık/derinlik sensörleri gibi…) sayesinde neredeyse gerçek zamanlı (15 ms’den az bir gecikme olduğu söyleniyor) bilgi aktarımı sağlıyor. Gözünü tamamen kapatan gözlük aklıma başka sorular getiriyor ama daha yeni açıklanan sanal/artırılmış gerçeklik başlığı Varjo ‘nun gelişip büyümesini bekleyeceğim. Bakalım gerçek hayata ne kadar girebilecek.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s