Yanmış Notre-Dame Katedrali’ni Gezmenin Yolu

Sene 2019. Yani artık var olduktan sonra silinmenin çok zor olduğu yıllar. Kimine göre eziyet olsa da kimine göre nimet. Bunu nimet olarak düşünenlerden bazıları katedrali gezmek için başka yöntemleri denemişler. Tabi ki bunların başında sanal gerçeklik ve 360° video çözümleri yer alıyor. Bir yeri ziyaret etmenin koklama, dokunma, feyiz alma, başka insanlar tanıma gibi başka yönleri olsa da fırsatı kaçırmışlar için en azından günümüz teknolojisi görme duyusunu tatmin edecek teknolojik bir araç sunuyor. İşte onlardan bazıları:

TARGO bir Fransız prodüksiyon şirketidir. Sadece iki ay önce Notre-Dame Katedrali’nde 8 dakikalık 360° bir belgesel yayınladılar.

TARGO’nun videoları çeşitli VR platformlarında ve video görüntüleme platformlarında da görüntülenebiliyor. Bu noktada henüz emekleme aşamasında olan sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik (vr, ar, mr) gibi teknolojilerin zamanı geldiğinde çok işlevsel olacağını düşündüğümü belirtmek istiyorum.

  • Oculus Go / Gear VR: Ana menü’den “The Man Behind Notre-Dame” anahtar kelimeleriyle arama yapabilirsiniz.
  • PlayStation VR: İzlemek için YouTube VR, WITHIN ya da LittleStar uygulamalarını kullabilirsiniz.
  • PC VR: İzlemek için YouTube VR, WITHIN ya da LittleStar applicationları kullabilirsiniz.

Google Earth

Google Earth, gerçek dünyayı dijital olarak yeniden yaratmak için uydu ve havadan fotoğraf çekimi ile yüksek detay 3D taramaları bir arada kullanıyor. Tam detaylı taramaya sahip şehirlerden biri Paris. Google Earth VR, istediğiniz şekilde dünyayı ölçeklendirmenize ve sanal gerçeklikle fiziksel olarak dolaşmanıza olanak tanır.

Google Earth VR uygulamasını Oculus Rift veya SteamVR‘dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. VR gözlüğü olmadan internet üzerinden ya da bilgisayarınıza yüklediğiniz google earth uygulaması ile de gezebilmeniz mümkün. Ana menüyü açıp alttaki arama simgesini tıklatarak Notre-Dame’i Google Earth VR’de bulabilirsiniz. Sadece Notre-Dame olarak arama yapmanız yeterli.

Notre-Dame ya da dünyanın başka bir köşesinde başka güzellikleri deneyimlemek için bildiğiniz başka yöntemler veya araçlar varsa öğrenmekten memnuniyet duyarım. Yorum bölümüne tecrübelerinizi eklemeyi unutmayın.

Yayınlayan

mobilkanal

Hayatın mobil tarafı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s